Konečně i v Karlovarském kraji začínáme podporovat zabydlování a sociální bydlení

Nejen Karlovarský kraj, ale nově už i první neziskovka z kraje Pomoc v nouzi, o.p.s. už má vlastní projekt na bydlení podpořený z EU!
Oba projekty vychází z přesvědčení, že důstojné bydlení je základ života ve společnosti.
Mají-li děti vyrůst a stát součástí běžné populace, těžko se jim to podaří, prožijí-li své dětství v azylových domech a v ubytovnách.

Sokolov

Pomoc v nouzi, o.p.s. uspěla se svým projektem

„V Sokolově k důstojnému bydlení“.

Získali podporu z výzvy OPZ+ a počítají s tím, že do 30.9.2026 zabydlí 10 domácností.

Konečně se lámou ledy i u nás v kraji 😊

Karlovarský Kraj

Karlovarský kraj realizuje projekt „Karlovarský kraj podporuje sociální začleňování …“. V rámci tohoto projektu budeme pilotovat nástroje na zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi v bytové nouzi a začínáme rodiči s dětmi z azylových domů. V rámci krajského projektu pracuje malý tým, který organizuje setkávání se zástupci sociálních služeb, se zástupci obcí a také vlastníků nemovitostí. Tým společně připravuje podobu modelu krajského systému podpory dostupného bydlení a návrh prvního okruhu podpory pro vznikající Nadační fond Karlovarského kraje.

Systém podpory i Nadační fond by měly být připraveny do konce října 2023. Vzniklý systém podpory dostupného bydlení bude v projektu pilotován a postupně zaveden tak, aby mohl podpořit obyvatele kraje, kteří jsou ohroženi bytovou nouzí, nebo se již v této nouzi octli. Do konce roku 2024 bychom rádi zabydleli cca 15 domácností.

 

K nadačnímu fondu a k systému podpory bydlení byla dlouhá cesta. V říjnu 2021 uzavřel náš kraj Memorandum s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (ASZ). Zde jsme definovali oblasti podpory, ve kterých potřebuje Karlovarský kraj pomoci. Následně se pracovalo na analýze dat a návrzích opatření. Výsledkem byla v říjnu 2022 Zastupitelstvem Karlovarského kraje schválená Strategie sociálního začleňování a v prosinci 2022 jsme si podali žádost o podporu na realizaci Strategie SZ prostřednictvím OPZ+. Projekt kraje byl schválen v lednu 2023.

V průběhu roku 2024 bude jasné, zda vstoupí v platnost nový zákon o podpoře bydlení, případně zda je třeba podporu zabydlování i nadále poskytovat prostřednictvím Nadačního fondu Karlovarského kraje.

 

Platforma pro sociální bydlení a MPSV

​11.10.2023 jsme se setkali s kolegy z Pomoc v nouzi, o.p.s. s Petrem Beránkem a Lucií Perglovou v Praze na setkání, které společně uspořádali Platforma pro sociální bydlení a MPSV, oba opět za finanční podpory OPZ+. Tématem setkání byly zkušenosti s používáním Krizových a Garančních fondů, případně garančních mechanismů, které už někdo v ČR vyzkoušel. Pro zájemce o problematiku bydlení a zabydlování doporučuji skvělý zdroj informací na stránkách projektu MPSV zde.

 

Ostrava 

Doktor Marek Mikulec koordinátor programu sociálního bydlení Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostrava nám povyprávěl o úspěších, kterých již dosáhli.  A měl, čím se pochlubit!

Ostrava je počtem obyvatel velmi podobná našemu kraji. Město má cca 277 tis. obyvatel a z toho cca 3 tisíce lidí potřebuje sociální bydlení. Rozdíl je v tom, že v Ostravě už realizují třetí projekt na podporu zabydlování a na zlepšení situace v Ostravě pracují už od roku 2015!

V předchozích dvou projektech se jim podařilo podpořit 168 sociálních bytů, v současném projektu chtějí do roku 2025 získat dalších 40 sociálních bytů.

Za tímto úspěchem je více faktorů. Profesionální odborný výkon Odboru sociálních věcí a zdravotnictví úřadu magistrátu, dlouhodobá politická podpora vedení města, včetně náměstka primátora zvoleného za SPOLU Ing. Zbyňka Pražáka, Ph.D.  a určitě i to, že z rozpočtu Ostravy dostávaly městské části, případně soukromá společnost vlastnící byty až 100 tisíc korun na každý byt, který vyčlenily jako sociální.

 

I nevěřící Tomáš bude obtížně zpochybňovat úspěšnost ostravských snah. V Ostravě mají důkazy, že 85 % podpořených domácností tyto sociální byty užívá v nájmu i po skončení podpory z projektu!

Město Ostrava je úspěšné, ale podle slov Marka Mikulce vnímají dočasnost aktuálního řešení a očekávají, že už konečně začne platit Zákon o podpoře bydlení. Ostrava-sociální bydlení

 

České Budějovice

Podobný a také velice úspěšný projekt z Českých Budějovic nám představil Jan Snopek (mmch pochází z Karlovarského kraje). Ten se podílel na nastavení garančního fondu a krizového fondu v rámci projektu neziskovky Mezi proudy, o.p.s.

U zrodu této aktivity bylo dříve i město České Budějovice. Bude-li vás zajímat, jak podporu zabydlování a bydlení dělají, mrkněte na https://www.meziproudy.cz/nase-sluzby/socialni-bydleni-2/ . Z jejich webu jen krátká ukázka:

„(Po vyhledání bytů budete pozváni na prohlídky, abyste se mohli sami přesvědčit, že Vám byt vyhovuje. Když vše klapne, pomůžeme Vám sepsat nájemní smlouvu a zabydlet se v novém bytě. Pomůžeme Vám i s vybavením bytu – spolupracujeme s Nábytkovou bankou Jihočeského kraje.

Po zabydlení ve Vašem novém bytě s Vámi uzavřeme dohodu o spolupráci, kdy se domluvíme na třech pravidlech: 1) pravidelně hradit nájem, 2) být dobrým sousedem, 3) spolupracovat s týmem podpory. Vše pečlivě probereme a naplánujeme.

Abychom Vás maximálně podpořili, máme k dispozici tým podpory. Tým se skládá z klíčový pracovníků, realitní makléřky, pomocníka při údržbě bytu, pomocníka pro správu plateb. Dále můžeme nabídnout služby psychoterapeutky, psychologa, adiktologa, právníka. Pokud bychom něco nezvládli sami, pomůžeme Vám kontaktovat okolní organizace.)“

Mezi proudy garantují vlastníkům úhrady dluhů na nájmech a službách, škody na bytě od 10 tis, náklady na soudní řízení. Nájemníky podporují většinou zápůjčkou s tím, že ji umí „překlopit“ z části nebo i celou do daru.

 

Plzeň

Adam Pospíšil z Centra pro Komunitní práci západní Čechy https://www.cpkp-zc.cz/ prezentoval odlišný přístup. V rámci jejich projektu provozují sociální realitní agenturu. Financování projektu „Víc než jen bydlení“ realizovali z Norských fondů a z financí města Plzeň http://vicnezjenbydleni.cz/

Pro představu, čemu se věnují z jejich www: „Chcete výhodně pronajmout dům nebo byt na Plzeňsku a zároveň přispět ke zlepšení situace lidí, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením? Rádi byste si ušetřili práci s vyhledáváním nájemníků a starosti v průběhu nájemního vztahu? Využijte našich sociálně odpovědných realitních služeb, a dejte šanci lidem, pro které je bezpečí střechy nad hlavou více než jen bydlením. Naši klienti zpravidla nemají rovný přístup na trh s nemovitostmi a jsou zatíženi mnoha předsudky. Pojďme to změnit!“

Sociální realitní agentura hájí zájmy vlastníků bytů. Spolupracuje se sociálními službami, které doprovází klienty. A toto nastavení je podle p. Pospíšila komfortní.  Agentura proplácí vlastníkům nájmy zálohově, když klienti třeba čekají na dávku z ÚP. Umí také motivovat pronajímatele nabídkami pomoci s opravami bytů, s výměnou tepelných zdrojů anebo přímým finančním příspěvkem na opravy.

Specialitou jejich agendy je i pomoc s vybavením bytů, to se totiž stává vlastnictvím vlastníků bytů. Agentura sanuje škody po ukončení nájmu, dluhy na nájemném, nedoplatky za energie, výmalby, úklid po vystěhování atd. Skvělá je také ochota Agentury jednat s úřady práce o dávkách na kauce (MOP na jistotu), když ÚP přizná nižší částku, než je třeba, nebo když ÚP odmítá uhradit odměnu realitní kanceláři. K tomu agentura využívá znalost interních metodických pokynů, které jsou závazné pro zaměstnance úřadů práce. Pozice kritika úřadu práce pro sociální služby, které doprovází klienty vůbec není komfortní, ale agentuře, která hájí zájmy vlastníků bytů, případný konflikt s úřadem práce nevadí.

 

Bylo to skvělé setkání, díky za organizaci týmům pod vedení Báry Špicarové Staškové a Milana Greinedera