Mám radost, dnes jsme v radě schválili poskytnutí individuální dotace z rozpočtu Karlovarského kraje ve výši 100 000 Kč spolku Fair Play Point, z. s., na projekt Liga férového fotbalu. Je to skvělá aktivita a neuvěříte odkud vzešla. Matka tohoto projektu, organizace MYSA je z Keni a už byla 2x nominována na Nobelovu cenu míru!
V našem kraji je nyní do Ligy férového fotbalu zapojeno 6 oddílů. Tři nízkoprahové zařízení pro děti a mládež sdružené pod Klubem Aktiv, který provozuje Člověk v tísni o.p.s. v Sokolově, v Oloví a 2 oddíly v Kraslicích. Ve 4 je tahounem Štefan Gabčo. V Nejdku funguje Klub Remix, který vede Karel Juřík pod organizací B.E.Z.va Nejdek o.p.s. a v Chebu pod organizací Světlo Kadaň z.s. hraje fotbal mládež z NZDM Nora pod vedením Lucie Vonáškové.
Fair Play Point (dále jen „FPP“) donedávna „Fotbal pro rozvoj“ od roku 2006 spojuje v České republice fotbal se vzděláváním a společenským rozvojem a přispívají tak k větší sociální soudržnosti. Jádro jejich práce je realizováno ve spolupráci s mládežnickými kluby, sociálními centry a dalšími neformálními institucemi zabývajícími se vzděláváním a sociální integrací.
Pro děti a mládež organizují celostátní fotbalovou ligu, ve které díky metodice Fotbal3, postavené na principech fair play, inkluze a vzájemném respektu, děti rozvíjejí sociální a osobnostní dovednosti, které mohou uplatnit i v běžném životě. Cílí převážně na mladé lidi ze sociálně slabších vrstev a méně podnětného prostředí.
Principy Fotbalu3 jsou hodnoty fair play, inkluze a vzájemný respekt minimálně stejně důležité jako sportovní zdatnost. Nepotřebují rozhodčí, toho nahrazuje tzv. mediátor, který nezasahuje do pravidel zápasů, ale pouze pomáhá týmům dojít ke společné dohodě. Díky absenci rozhodčích se hráči učí komunikaci a odpovědnosti za nastavení vlastních pravidel. Pravidla si hráči nastaví sami a sami je také dodržují. Po zápase se nehodnotí pouze počet nastřílených branek, ale udělují se i body za fair play.
V rámci Ligy férového fotbalu spolupracuje více než 40 klubů z neziskových organizací z celé republiky, které využívají Fotbal3 při práci s mládeží. V tomto smyslu kope Liga férového fotbalu i v našem kraji. Od roku 2012 se zapojilo přes 30 organizací pracujících s mládeží v několika krajích, včetně Karlovarského kraje.
Historie projektu
Projekt FPP vychází ze zkušeností platformy Fotbal pro rozvoj, která má za sebou již více než desetiletou historii. Během těchto let si Fotbal pro rozvoj vytvořil síť partnerů na celorepublikové i mezinárodní úrovni a reprezentoval Českou republiku na několika evropských šampionátech podobných iniciativ. Projekt vznikl díky navázání kontaktu s keňskou sportovní organizací Mathare Youth Sports Association (MYSA), která byla pro svou práci s mládeží v chudých čtvrtích v Nairobi nominována už 2 x na Nobelovu cenu míru. Více na https://en.wikipedia.org/wiki/Mathare_Youth_Sports_Association.
Fotbal jako metodický nástroj k dosažení cíle projektu
Sport jako nástroj sociální prevence vychází z faktu, že sport, a zejména fotbal, se těší u mladých lidí velké oblibě. Sport zároveň může hrát aktivní úlohu v boji proti diskriminaci, nesnášenlivosti, rasismu, xenofobii a násilí. Naším specifickým nástrojem je tzv. férový fotbal vycházející z konceptu „Football3“. Tento koncept vznikl v rámci organizace Common Goal (celosvětová platforma sdružující iniciativy využívající fotbal jako nástroj pro vzdělávání a prevenci – Fair Play Point je členem této platformy) a je postaven na principu, kde hodnoty jako fair play, inkluze a vzájemný respekt hrají minimálně stejně důležitou roli jako sportovní zdatnost.
Hra o třech tzv. poločasech zahrnuje: 1. úvodní kolektivní dohodu smíšených týmů na pravidlech, 2. samotný fotbalový zápas a 3. závěrečnou diskuzi, ve které si týmy společně reflektují pravidla a své chování. Týmy si hodnotí nejen počet nastřílených branek, ale i fair play či dodržování vzájemně nastavených pravidel. Férový fotbal vnáší do hry rozvoj sociálních hodnot jako je týmová spolupráce, umění vést diskuzi, vzájemné porozumění či zodpovědnost za práci v týmu. Velmi důležitým faktorem je také rozvoj schopnosti spoluvytvářet pravidla a jejich následného dodržování.
Cílová skupina
Tato aktivita míří na děti a mládež ve věku od 9 do 24 let z různých měst Karlovarského kraje, zpravidla z velkých sídlišť, které často tráví svůj volný čas pasivním nebo rizikovým způsobem tak, že ohrožují sebe či své okolí. Skupinky mladých lidí, kterým je blízký způsob trávení volného času za využití sportu nebo fyzických aktivit, kde se mohou vzájemně porovnávat a udržovat svoji hodnotu a roli ve skupině, nebo alespoň o podobné aktivity stojí. Neorganizovaná mládež z různých etnik a národností s rozdílnými světonázory, které jsou v kontaktu s NZDM a s pomocí těchto služeb se integrují do širší společnosti, jako např. Romové, cizinci, nudící se mládež, „gangy“, fotbaloví fanoušci apod.
Hlavní cíl projektu je sociální, ne sportovní
Přispět k prevenci rizikového chování a zvýšení sociální soudržnosti u mladých lidí prostřednictvím férového fotbalu jako efektivního nástroje pro nárůst sociálních kompetencí.
Vzdělávací program Ligy férového fotbalu využívá metodiku zážitkové pedagogiky, kde se férový fotbal stává důležitým prostředkem k dosažení cíle projektu. Skrze přímý zážitek ze hry dochází u mladých lidí k rozvoji potřebných sociálních a vztahových kompetencí. Férový fotbal vnáší do hry rozvoj sociálních hodnot jako je týmová spolupráce, umění vést diskuzi, vzájemné porozumění či odpovědnost za nastavení pravidel a jejich dodržování. Cílová skupina se naučí spolupracovat s dospělými autoritami i ve vrstevnicovém kolektivu, spoluvytvářet pravidla, pracovat na jejich funkčním udržení a zažije „zdravou“ formu úspěchu.
Kromě toho je tento program silným nástrojem pro sociální pracovníky, protože účinně doplňuje individuální práci s klienty z partnerských organizací. Díky programu, který nabízí průběžnou intervenci, mohou sociální pracovníci efektivněji sledovat pokroky a navázat s dětmi/mladými lidmi pevnější vztah. To na oplátku zvyšuje kvalitu individuální práce a celkově intervence mimo hřiště.
Dále program nabízí účastníkům možnost posunout se ve svých kompetencích a odpovědnosti. Ti nejtalentovanější se mohou stát sami mediátory (kteří usnadňují a zaručují fair play na hřišti), asistenty trenérů nebo dokonce samotnými trenéry. To jim dává pocit zodpovědnosti a sebevědomí, což podporuje jejich sebevědomí a vybavuje je dalšími komplexnějšími sociálními dovednostmi.
Účastníci programu mají navíc možnost vycestovat do zahraničí a setkat se s dalšími podobně mladými lidmi a rozvíjet své multikulturní vnímání, sociální citlivost a jazykové dovednosti. Celkově tento program otevírá mladým lidem nové perspektivy, protože se setkávají s novými lidmi, zábavnou formou pracují na svých kompetencích a díky spolupráci se zapojenými sociálními pracovníky se jim dostává komplexní podpory.
Očekáváme, že se počet pozitivně podpořených mladých lidí v Karlovarském kraji udrží anebo bude v následujících letech narůstat. Věřím, že každé další vedení kraje bude této aktivitě nakloněno.
Na co jsme přispěli pro rok 2024
- Fair play fotbalové zápasy: Tento projekt podpoří kontinuální účast mládeže v naší lize férového fotbalu v Karlovarském kraji. Tento projekt v tomto ohledu zajistí minimálně 90 dialogových zón, posilujících sociální soudržnost mezi mládeží.
- Fotbalově-vzdělávací pobyty: Projekt podporuje intenzivnější vzdělávací pobyty mládeže v podobě třídenního „fair-play“ kempu s dalšími mladými lidmi z jiných regionů. Tento kemp je příležitostí k prohloubení pozitivních výsledků z ligy fair-play fotbalu.
- Zvýšená kapacita volnočasových pedagogů, sociálních pracovníků a pracovníků s mládeží: Projekt je jedinečnou platformou pro sociální pracovníky a pedagogy, kteří mohou díky celostátní síti sociálních organizací vytvořené Fair Play Pointem využívat výměnu know-how napříč různými regiony. Tento projekt podpoří průběžné vytváření sítě sociálních pracovníků využívajících fotbal pro společenské dobro, prostřednictvím plánovacích a hodnotících setkání a měsíčních konzultačních hovorů. Tím se podpoří kapacita a odborné znalosti klíčových pracovníků, kteří přispívají k rozvoji mládeže, a také se zvýší personální kapacita a kvalita realizace projektu.